Aksaray Kaplıcaları ve Faydaları

Geçmişte Konya ilimize bağlı olan ve bugün artık büyük şehirlerimiz arasında bulunan Aksaray ili, termal turizm açısından umut vaat eden illerimizden bir tanesidir. Kısıtlı imkanlara sahip olsa da Aksaray kaplıcaları zengin termal su kaynakları ile bölge halkına ve yerel turistlere şifa dağıtmaktadır. Aksaray kaplıcaları arasında Ziga kaplıcaları ve Hamamboğazı kaplıcası bu yöndeki en önemli değerleridir.

Aksaray Kaplıcaları ve Faydaları - ıhlara vadisi

Ziga kaplıcası daha çok termal su kaynağı özelliklerini taşıdığı için ziyaretçilerin çok büyük bir bölümü bu bölgeye gelmektedir. Güzelyurt ilçesinde bulunan Ziga kaplıcaları değeri ve doğal güzellikleri sebebiyle Bakanlar kurulu tarafından özel çevre koruma bölgesi ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Kaplıca bölgesinin kirlenmemesi amacı ile kaynak etrafında her türlü yapılaşma yasaklanmıştır.

Aksaray Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Aksaray Kaplıcaları Özellikleri ve Faydaları

Suyun sıcaklığının 47 derece olması sebebiyle Ziga kaplıcası termal suları direkt kullanım için çok uygun özellikler taşımaktadır. Saniyedeki 150 litrelik debisi bile şehrin altından geçen jeotermal kaynağın ne denli şiddetli ve güçlü olduğunu göstermektedir. Zengin mineral içerikleri sayesinde metabolizma bozuklukları, göz hastalıkları ve kadınlardaki adet düzensizliği problemlerinin iyileştirilmesinde yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ziga kaplıcasının bir diğer özelliği de suyunun arkasında tortu bırakmasıdır, bu özelliği ile Pamukkale travertenlerine benzeyen bir yapıya bürünmektedir.

Aksaray Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

Hamamboğazı kaplıcalarında ise alkalin yapıdaki bir termal su mevcuttur. Suyun sıcaklığı 25 derece olduğu için banyo uygulamalarından ziyade içme kürü olarak uygulanması tavsiye edilmektedir. İçme kürü şeklinde uygulandığı zamanlarda safra kesesi rahatsızlıkları, mide ve karaciğer hastalıklarının yanı sıra hormonal düzenleyici olarak da bilinmektedir. Hormonları düzene sokması sayesinde kilo kontrolü yapmak isteyen obezite hastaları için de Hamamboğazı kaplıcasının termal suları tavsiye edilmektedir. İçimi çok yumuşak olan suyun içerisinde bol miktarda CO2 bulunmaktadır.

Cevap bırakın