Ayaş Karakaya Kaplıcası ve Faydaları

Ankara’nın kaplıcalar yönünden en zengin ilçesi olan Ayaş’ta bulunan Karakaya kaplıcası Ankara şehir merkezine 58 kilometre uzaklıktadır.  Ayaş merkezde bulunan bu kaplıca sularının sıcaklığı 31 derecedir. Sıcaklığın düşük olması da yaş sebebiyle sıcak kaplıca sularından faydalanamayan vatandaşlar için bir avantajdır. Üzerinde tarihi bir hamam bulunan kaplıcalarda özel banyolar ve umumi havuzlar da bulunmaktadır. Karakaya termal tesislerinin tarihi Anadolu Selçuklular dönemine kadar gitmektedir.

Ayaş Karakaya Kaplıcası ve Faydaları - termal oteller

Ayaş Karakaya Kaplıcası Faydaları

Kimyasal açıdan çok zengin olan kaplıca suyu içerisinde bol miktarda sodyum ve kalsiyum bulunur. Ayrıca içerdiği CO2 sayesinde de gazlı sular kapsamına girmiştir. Bu zengin mineral içeriği sayesinde mide rahatsızlığı çeken kişiler hastalıklarını tedavi için bu şifalı suları kullanabilirler. Ayrıca Ayaş Karakaya kaplıcası bağırsak ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmekle beraber hormon ve metabolizma düzenleyici olarak da bilinir.

Uzun süre yatmak zorunda kalan, felç atlatan, aylar süren operasyonlar geçiren insanlarda hareketsizlik sonucu oluşan bir pasiflik ortaya çıkar. Bu pasiflikler fizik tedaviyle tedavi edilebilir. Tedavi sürecine yardımcı olmak amacıyla da doktorlar Ayaş Karakaya kaplıcasının şifalı sularını tavsiye etmektedirler. Romatizmal hastalıkların tamamına iyi gelen kaplıca suları ayrıca hormon düzenleyici özelliği sayesinde kadınlardaki adet düzensizliğini de düzene sokar. Şifalı kaplıca suları hem banyo uygulaması şeklinde hem de içme olarak kullanılabilir.

Ayaş Karakaya Kaplıcası ve Faydaları - termal havuz

Ayaş Karakaya Kaplıcasına Ulaşım

Türkiye’nin tüm bölgelerinden Ankara’ya ulaşım çok rahat olduğu için AŞTİ’ye gelmeniz yeterli olacaktır. Buradan Ayaş ilçesine kalkan otobüslere binerek kaplıcaya ulaşabilirsiniz. Ayaş Karakaya dolmuşları ile dakikalar içerisinde kaplıcaya ulaşmış olacaksınız. Tarihi dokusu olan ve yüzyıllardır şifalı suları ile bölge halkına deva olmuş bu kaplıcalardan hem şifa bulun hem de eğlenceli bir tatil geçirmiş olun.

Cevap bırakın