Buldan Kaplıcası ve Faydaları

Menderes nehri vadisinde yer alan Buldan kaplıcası Denizli merkeze 80 km uzaklıkta olup, bölgenin en değerli termal su kaynaklarından bir tanesidir. Bölgeden aynı zamanda içmelik maden suyunun üretilmesi termal suların mineral yönünden ne kadar değerli olduğunun da bir kanıtıdır. Ege bölgesinin en verimli termal su kaynaklarına sahip olan Denizli şehrine bağlı olan Buldan kaplıcası aynı zamanda Pamukkale turizm merkezine de sadece 20 km uzaklıktadır.

Buldan Kaplıcası ve Faydaları - kaynak suyu

Sadece termal suları ile değil kaplıca bölgesinin doğasıyla da ünlü olan bölge, sağlık turizmi açısından önemli bir değere sahiptir. Buldan kaplıcası termal suları 56 derece olarak yerin altından çıkmaktadır. Suyun direkt çıkış ısısı yüksek olduğu için 40 derece civarlarına düştükten sonra banyo ve içme kürleri açısından uygulanabilir olmaktadır.

Buldan Kaplıcası ve Faydaları

Buldan termal merkezine bağlı olan çizmeli ve bir diğer adıyla yenice kaplıcaları ilçenin merkezine 16 km uzaklıktadır. Bu bölgeden kalkan kaplıca dolmuşları ile termal merkeze 15 dakika içerisinde ulaşmak mümkündür. Termal su kaynağından çıkan suyun derecesi 56 derece olup, gazlı içecek olarak sınıflandırılmıştır. (içerisinde karbondioksit bulunur)

Buldan Kaplıcası ve Faydaları - termal havuz

Romatizma üzerinde çok faydalı olan termal su aynı zamanda kronik eklem, bel ve boyun ağrısı çekenlerin de şifa bulduğu bir bölgedir. Buldan kaplıcaları havuzlarında yapılan egzersiz tedavisi yöntemi ile hastaların tekrar hareket kabiliyeti kazanması yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

Bunların haricinde ise kalp damar sertliği, basur, karaciğer hastalıkları, cilt hastalıkları gibi bir çok rahatsızlığında çözümü bu şifalı sulardadır.

İçme kürü olarak uygulandığı durumlarda ise mide, böbrek ve kadın hastalıklarına iyi geldiği de üniversite araştırmaları sonucunda tespit edilmiştir.

Cevap bırakın