Çankırı Kaplıcaları ve Faydaları

Ülkemizin en az turist çeken şehirlerinden birisi olması sebebiyle, değerli termal su kaynaklarına sahip olmasına rağmen henüz yerli turistlerden dahi beklenen ilgiyi görmemiştir. Fakat Çankırı kaplıcaları ve şifalı suları bugün çok çeşitli hastalığın iyileştirilmesi amacıyla yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Çok geniş bir alana yayılmış kaplıcaları ve içmeleri bulunan bölgenin su sıcaklığı ise 50 derece civarında seyretmektedir.

Çankırı Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Çankırı Kaplıcaları ve Özellikleri

Şehrin en önemli termal turizm bölgesi Çavundur Kaplıca Tesisleridir. O sebeple Çankırı kaplıcaları altında bu termal merkezin özelliklerini sizlere ileteceğiz. 54 derecelik bir sıcaklıkla en ideal seviyede bulunan termal su aynı zamanda saniyedeki 50 litrelik debisiyle altındaki jeotermal kaynağın ne kadar güçlü olduğunu göstermiştir. Çankırı merkez otogarından sadece 1 saat içerisinde ulaşabileceğiniz kaplıcaların çevresinde geniş yatak sayılı konaklama tesisleri ve özel pansiyonlar bulunmaktadır. Ayrıca bölgeye tren ile ulaşım da mümkündür.

Çankırı Kaplıcaları ve Faydaları - kaynak suyu

Çankırı Kaplıcalarının Faydaları

Zengin mineral içeriği ile hem banyo hem de içme kürü olarak uygulanabilmektedir. Termal havuzlarda 40 derece civarına getirilen bu suların uygulanması ile romatizmal hastalıkların gerilediği görülmektedir. Ayrıca şifalı sular içerisinde yapılacak olan egzersiz tedavileri ile ameliyat sonrası uzun süreli hareketsiz kalmış veya felç halleri bulunan kişiler tekrar hareket kabiliyetlerini kazanabilmektedirler. Kronik eklem ağrısı çeken ziyaretçilerde kaplıca sularının ağrılarını 1 hafta içerisinde yok ettiğini belirtmekteler.

Bunların yanı sıra içme kürü olarak uygulanması durumunda Çankırı Kaplıcaları termal sularının mide, karaciğer, safra kesesi gibi organlarda bulunan rahatsızlıkları giderdiği bilinmektedir. İçme kürleri ayrıca idrar yolundaki iltihaplanmaları da gidererek hormonal düzenleyici olarak görev yapmaktadır. Hormon ve metabolizma düzenleyicisi olması sayesinde kadınlardaki adet düzensizliği, obezite, yoğun stres gibi rahatsızlıkların da giderilmesinde bu şifalı sular kullanılmaktadır.

Cevap bırakın