Çermik kaplıcaları hizmetleri ve faydaları

Çermik Kaplıcaları ve Faydaları

Diyarbakır Yeşil Çermik ilçesinde bulunan Çermik kaplıcaları nitelik bakımından İtalya kaplıcalarından sonra dünyada ikinci sıradadır. Barındırdığı şifalı suları sayesinde iltihaplı romatizmalara, çocuk felçlerine, nevrit, polinevrit,  kadın hastalıkları sendromlarına,  koklama ve serpintileme,  üst teneffüs yolları hastalıklarına ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu hastalıklara faydalı olduğu yapılan tıbbi çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu hastalıkların tedavisinde yararlı olan kaplıca suları Diyarbakır Dicle Üniversitesinin de dikkatini çekmiş ve üniversitenin burada Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi açmış aynı zamanda uygulama oteli de mevcuttur.

Çermik kaplıcaları hizmetleri  ve faydaları - doğal kaynak suyu

Çermik Kaplıcalarındaki Suyun İçinde Ne Var

Çermik kaplıcaları Büyük Paşa ve Küçük Paşa olmak üzere iki tarihi hamamı bünyesinde barındırır. Suyu yaklaşık olarak 48 derece sıcaklığa sahiptir. İçerisinde sodyum, biokarbonat, klor, sülfat, iyot, bromür ve kükürt minerallerini barındırır. Asıl özelliği ise bileşiminde bromür iyonu ve iyodür bulundurmasıdır. Banyo suyu olarak kullanılan kaplıca suları maalesef içmek için elverişli bir su değildir.

Oylat Kaplıcaları Suyu ve Sağlığa Yararları - Kışın oylat kaplıcaları

Çermik Kaplıcaları Nasıl Bir Yerdir

Çermik kaplıcaları bayanlara ve erkeklere ayrı olmak toplamda 4 havuzu içerisinde bulundurmaktadır. Kaplıcalar belediye tarafından işletilmektedir. Etrafında birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Kaplıca 4 mevsim hizmet vermekte. Ancak sağlık amaçlı kullanımının en yaygın olduğu aylar yaz aylarıdır. Yılda yaklaşık 300 bin ziyaretçiyi ağırlayan kaplıca bölge halkı içinde bir geçim kaynağıdır. Çermik kaplıcalarının halk arasında dolaşan bir efsanesi de vardır.

Efsaneye göre Acem Kralı’nın kızı hastalanarak vücudunda çeşitli yaralar çıkmış ve hiç bir hekim tarafından tedavi edilmemiş zamanla da vücudunda kurtlar oluşmuş. Bir gün kaplıcaların bulunduğu yerde ayağını suya koyan kız ayaklarındaki yaralarıniyileştiğini görünce bütün vücudunu bu sıcak su ile yıkamaya başlamış ve vücudundaki yaraların tamamen iyileştiğini gören kız eski sağlığına kavuşmuştur. Bu efsane gerçek midir bilinmez ama kaplıcaların insan sağlığına faydalı olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştr.

Çermik kaplıcaları hizmetleri  ve faydaları - termal otel

Cevap bırakın