Çorum Kaplıcaları ve Faydaları

Ülkemizin her bölgesinde adeta jeotermal kaynak fışkırmakta ve en az bu kaynaktan nasiplenmiş şehirlerimizde dahi şifa dolu sular bulunabilmektedir. Çorum şehrimiz de bu kaynakların sınırlı olduğu ve çok az olan nüfusu sebebiyle gelişme imkanının bulunmadığı bölgelerimizden. Halbuki daha geniş çaplı araştırmalar yapılsa Çorum’da da farklı termal su kaynaklarının bulunacağına inanıyoruz. Şimdi Çorum kaplıcaları arasında sadece bölge halkı tarafından kullanılan sınırlı termal kaynaklar ve içmeler bulunmaktadır. Bu kaynakların ne gibi özellikler taşıdığını ve hangi hastalıklara iyi geldiğini inceleyelim.

Çorum Kaplıcaları ve Faydaları - gözlek termal

Çorum Kaplıcaları Özellikleri

Beke Hamamı

Halk arasında Figani hamamı olarak da bilinen bu termal bölge Figani köyü sınırları içerisinde bulunur. Bağlı olduğu Mecitözü ilçesine 20 dakikalık mesafede bulunan termal suların sıcaklığı ise insan vücut ısısı ile tamamen aynıdır. Debisi yüksek olan kaplıcaların tesisinde ise bir büyük havuz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bölgede kaplıcaya gelen ziyaretçilere hizmet vermek için güzel de bir otel bulunmaktadır. İçme kürü olarak tüketildiği zaman ise muazzam bir detoks ürünü gibi görev yapacaktır.

Çorum Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Laçin Hamamı

Soğuk olmasına rağmen çok faydalı tuzlu bir suya sahip olan Laçin kaplıcası suları ilgisiz bırakılmasından dolayı bugün boşa akmaktadır.

Hamamlıçay Kaplıcası

İl merkezine 20 dakikalık mesafede bulunan bu kaplıca alanında iki adet havuz bulunmaktadır. Şehrin en sıcak termal suyu bu bölgede bulunmaktadır. Suyunun 42 derece olması ve zengin mineral içeriği ile böbrek taşlarının düşürülmesi yönünde bölge halkı tarafından kullanılmakta ve faydası görülmektedir. Ayrıca Hamamlıçay Kaplıcası termal sularının romatizmal hastalıklarda, kronik bel ağrılarında ve cilt hastalıklarında olumlu etki bıraktığı bilinmektedir. Çorum kaplıcaları, termal su ve etrafındaki tesisler sayesine en çok fayda görülecek kaplıcaların başında gelmektedir.

Cevap bırakın