Diyarbakır Kaplıcaları ve Faydaları

Tahmin edilenin aksine Diyarbakır şehrimizde dünyanın en büyük kaplıca tesislerinden bir tanesi bulunmaktadır. Çok kapsamlı olan bu kaplıcalar Çermik kaplıcaları olarak geçmektedir. Kaplıcadan çıkan termal suların 48 derece olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu suda yüksek oranda kükürt bulunmakta ve termal sular radyoaktif özellik göstermektedirler. Nitelik bakımından ülkemizin en iyi kaplıcalarından birisi olan bu bölgeyi her sene yarım milyona yakın insan ziyaret etmekte ve bu şifalı sulardan faydalanmaktadır.

Diyarbakır Kaplıcaları ve Faydaları

Diyarbakır Kaplıcaları Özellikleri

Radyoaktivitesi yüksek olan ve 48 derece olan suların içerisinde birçok zengin mineral bulunmaktadır. Bunlardan bazıları sodyum, sülfat, bromik ve kükürttür. Bunların dışında da onlarca farklı mineral içeren Diyarbakır kaplıcaları sularının çok fazla hastalık üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Erkeklere ve kadınlara ayrılmış havuzlar, özel banyolar, normal yüzme havuzları gibi çok fazla olanak bulunan tesislerin etrafında da konaklamaya uygun onlarca başarılı otel bulunmaktadır. Suyun ph değeri 7.6 olduğu için bazik özellik gösterir ve içme kürleri adına uygun değildir.

Diyarbakır Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Diyarbakır Kaplıcaları Faydaları

Bu bölgenin zengin sularının hastalar üzerindeki olumlu etkileri sadece bölge halkının sözlerinden ibaret değil tam aksine hekim raporları ile kanıtlanmıştır. Diyarbakır kaplıcaları termal sularının özellikle iltihaplı hastalıklar üzerinde çok başarılı sonuçlar ortaya çıkardığı görülmüştür. Bunların yanında nevrit, çocuk felci, kronik kadın hastalıkları üzerinde de bu termal sular çok faydalıdır. Koku alma duyusunu kaybeden veya çok zor koku alan kişiler de çok ilginçtir ki bu sular ile şifa bulmaktadırlar. Doktorlara göre kaplıcadaki termal suların zengin mineral içeriği sayesinde üst solunum yollarını açması sonucunda bu faydayı gösterdiği düşünülmektedir. Tıbbi danışmanların da bulunduğu bu dev ve modern kaplıca tesislerini güvenle kullanabilirsiniz.

Diyarbakır Kaplıcaları ve Faydaları - kaynak suyu

Cevap bırakın