Eskişehir Kaplıcaları ve Faydaları

Nüfus ve gelişmişlik açısından ülkemizin en önde gelen şehirlerinden bir tanesi olan Eskişehir’de çok zengin yer altı su kaynakları bulunmaktadır. Henüz istenilen modern seviyede olmasalar da bu kaynaklar etrafında kurulmuş termal ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Merkez ilçesinde bulunan tesislerin yanı sıra geniş bir bölgeye ayrılmış ilçe tesisleri de bulunmaktadır.

Eskişehir Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Eskişehir Merkez Kaplıcaları Özellikleri

Termal turizm açısından önemli bir merkez olan Eskişehir kaplıcaları 45 derecelik bir sıcaklığa sahiptir. Çok ideal bir sıcaklığa sahip olduğu için hamamlara direkt olarak verilmekte ve banyo uygulamalarında rahatça kullanılmaktadır. Termal sular içerdikleri mineraller ile tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır, tabi bunun yanı sıra rahatlama maksadı ile de kullanılabilir. Termal sular içerdikleri zengin mineraller ve sıcaklık özelliği sayesinde böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olurken gut ve cilt hastalıkları üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Merkezde bu kaplıca sularından faydalanan bir çok otel ve hamam bulunmaktadır.

Merkezdeki Eskişehir kaplıcaları haricinde ise bilinen 4 farklı termal nokta bulunmaktadır. Yazımızın devamında onlara kısaca değineceğiz.

Eskişehir Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

Sakarılıca Kaplıcaları

Merkeze sadece 45 dakika uzaklıkta bulunan ve yerel ulaşım araçları ile rahatlıkla gidilen Sakarılıca Kaplıca Bölgesindeki su sıcaklıkları farklı kaynaklar içinden geldiği için değişebilmektedir. Alt sınır olan 20 dereceden tam 56 derece kadar farklı su çeşitleri bulunur. Magnezyum açısından zengin bu suların sindirim sistemi üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Konaklama imkanları çeşitlidir.

Hamamkarahisar Kaplıcası

Halk arasında çardak kaplıcası olarak da bilinen bu bölgenin termal sularını il özel idaresi işletmektedir ve bu şifalı suların metabolizma bozukluklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Kızılinler Suları

Merkeze yürüme mesafesinde olan ve adını bulunduğu köyden alan kaplıca sularının 38 derece olması ve içerisinde zengin minerallerin bulunması bu suların kadın hastalıkları ve cilt yıpranmaları üzerinde etkili olmasını sağlamıştır.

Yarıkçı Hamamı

Felç hastaları için önerilen ve içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunan Yarıkçı Hamamı termal suları 39 derecedir ve hem banyo uygulamaları hem de içme kürleri için uygundur.

Cevap bırakın