İç Anadolu’da Şifa Dağıtan Kaplıcalar

Türkiye, avantajlı coğrafi konumu sebebiyle bünyesinde çok sayıda kaplıca bulundurur. Kaplıcalar, kalp ve damar rahatsızlıkları, diyabet, solunum rahatsızlığı, cilt sorunları, romatizma, eklem ağrıları gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde tercih edilen doğal bir yöntemdir. Hastalıkların tedavisinin yanı sıra kaplıcalar turizm sektörünün göz bebeğidir. Yerli ve yabancı pek çok turist kaplıca turizminden faydalanmak için Türkiye’yi tercih etmektedir. İç Anadolu bölgesinde de şifalı suları ve konforuyla ziyaretçilerini memnun etmeyi başaran pek çok kaplıca tesisi mevcuttur.

İç Anadolu’da Şifa Dağıtan Kaplıcalar

Ülkemizdeki Kaplıcalar ve Özellikleri

Ankara’ da bulunan Kızılcahamam kaplıcalarının Roma İmparatorluğu devrine kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Kızılcahamam kaplıcaları sağlık turizmi için önemli bir merkezdir. Suyun sıcaklığı kaplıca kaynağında 47 derecedir. Buradaki şifalı sular, hastaların eklem bölgelerinde meydana gelen rahatsızlıkların tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında kesin sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Strese bağlı depresyon ve zihin yorgunlukları için de tercih edilebilmektedir.

Niğde’ de bulunan Çiftehan kaplıcaları, Cumhuriyet döneminde faaliyete geçmiştir. Burada bulunan şifalı sular 49 derece ile 52 derece arası sıcaklıktadır. Çiftehan kaplıca suyu, romatizma, kireçleme, bel ağrısı ve cilt hastalıklarına şifa olmaktadır.

İç Anadolu’da Şifa Dağıtan Kaplıcalar - termal havuz

Kayseri, şifa özellikleri yüksek kaplıcalarıyla tanınmış illerimizden biridir. Erciyes Dağının sönmüş bir volkan olması sebebiyle sağlık turizmi açısından popülerdir. Kayseri’nin en bilinen kaplıcası, Bayramhacı kaplıcasıdır. Bu kaplıca Himmetdede beldesine bağlı Bayramhacı köyündedir. Köye 1,5 kilometre uzaklıktadır ve Avanos yolu üzerinde yer alır. Burada bulunan kaplıca suyunun romatizma rahatsızlıklarında birebir iyileştirici özelliği olduğu bilinmektedir.

Konya’ da bulunan kaplıcalar, Ilgın kaplıcaları, İsmil kaplıcaları, Seydişehir ılıcası, Aşağıçiğil kaynaksuyu, Yerköprü Karasu ılıcası ve Kuşaklı kaplıcalarıdır. Buradaki sular, şifalı özellikleriyle en sık tercih edilenler arasındadır. Potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir gibi maddeleri içinde bulunduran sular renksiz, berrak ve kokusuzdur. Cüzam, böbrek hastalıkları ve sinir hastalıklarına şifa olmuştur.

İç Anadolu’da Şifa Dağıtan Kaplıcalar - termal su

Kaplıca Tedavisi

Sıcak ve madensel yer altı sularının dağıttığı şifa kaynağı olarak bilinen kaplıcalar en çok tercih edilen doğal tedavi yöntemidir. Kaplıca tedavisi, vücut direncini artırır, hastanın genel durumunu iyileştirir ve şikayetleri azaltır. Ancak bu şifalı sulardan zarar görebilecek hasta grupları da mevcuttur. Örneğin; ağır kalp ve böbrek hastaları, ateşli hastalar, fazla kilolu kimseler, kanamalı hastalar, epilepsi gibi nöbet geçiren hastalar kaplıca sularından yararlanmamalıdır.

Cevap bırakın