İçme Kürü Hakkında Tüm Merak Edilenler

İçme kürü şifalı kaplıca sularının belli zamanlarda belli miktarda ve belirli bir süre içilmesi şeklinde yapılan tedavi nitelikli bir uygulamadır. Kaplıcalarda bulunan termal sular doğal yer altı kaynaklarıdır. Bu nedenle içerisinde birçok şifalı mineral ve madeni emlahları bulundurur. Suyun içerisinde bulunan bu değerler içme kürü olarak kullanıldığında bazı hastalıklara şifa olur. Alternatif tedavi olarak değerlendirilen kaplıca suyu ile içme kürü tedavisi oldukça olumlu sonuçlar veren bir tedavi şeklidir. İçme kürü doktor kontrolünde yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Düzenli ve uygun şekilde yapıldığında; karaciğer, bağırsaklar, böbrek, safra kesesi, mide ve metabolizma hastalıkları için oldukça faydalı olur. İçme kürü için her kaplıca suyu uygun olmayabilir bu nedenle uygun olan termal sular kullanılmalıdır. Ankara Ayaş ve Kızılcahamam kaplıcalarının termal suları içme kürü için en uygun olan şifalı sulardır.

İçme Kürü Hakkında Tüm Merak Edilenler

İçme Kürü Nasıl Yapılır?

İçme kürü kaplıca suları konusunda uzman bir doktor ile birlikte uygulanması gereken bir tedavidir. Öncelikle içme küründe kullanılacak suyun içme yerine hijyenik koşullar altında direk kaynağından, bekletilmeden getirilmiş olması önemlidir. Uygun koşullar sağlandıktan sonra tedaviye başlanır. İçme küründe kullanılacak şifalı su, demir gibi ağır metaller içermiyor ise vücut ağırlığının her kilogramı başına 10 ml, diüretik etkili olanlarda 20 ml olacak şekilde kullanılır. Bu miktara uygun su, gün içerisinde yarım saatten kısa olmayan aralıklarla içilir. İçme küründe kullanılan suyun sıcaklığı 25 derece olmalıdır. İçme kürü 3 hafta süre ile düzenli olarak kullanılmalıdır.

İçme Kürü Hakkında Tüm Merak Edilenler - kaynak suyu

İçme Küründen Kimler Yararlanamaz?

Kaplıca suyu çok şifalı ve faydalı bir su olmasına rağmen bazı kişiler için sakıncalıdır. Zira içerisinde bulunan mineral ve emlahlar bazı kişiler için risk taşıyabilir. İçme kürü bebek ve çocuklara, hamile ve emziren annelere uygulanamaz. Bebek ve çocuklar için içerisinde bulunan maddeler ağır gelir ve zararlı olabilir. Hamile anneler içinde bebeğe etki eder düşüncesi ile uygun görülmez. Ayrıca kanser hastalarında doktor uygun görmez ise kullanılamaz. Şekeri sürekli yüksek olan hastalarda ve tansiyonu sık değişen hastalar için de sakıncalıdır.

Cevap bırakın