Kaplıca Kürü ile Şeker Hastalığına Çözüm

Şeker hastalığı tıp dilindeki ismi ile diyabet, pankreasın yeterli insülin üretimi ve salgısı yapamadığı durumda ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünyada 12 kişiden birinin şeker hastası olduğu tespit edilmiştir. Bu kadar yaygın bir hastalık olan şeker hastalığı için çeşitli ilaç tedavileri bulunmaktadır. Alternatif bir tedavi yöntemi olarak termal tesislerde uygulanan kaplıca kürü tedavisinin şeker hastalığına çok iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, kaplıca sonrası şeker hastalarının ilaçlarının dozunu düşürdüklerini ya da ilacı bıraktıklarını belirtmişlerdir. İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Kaplıca Talasso ve Kür Merkezi Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle şeker hastalarının mutlaka kaplıca sularından faydalanması gerektiğini belirtmektedir. Kaplıcalarda bulunan termal suların insülin direncini de düşüreceğine değinmektedir.

Kaplıca Kürü ile Şeker Hastalığına Çözüm - insülin direnci

Şeker Hastaları İçin Kaplıca Kürü Nasıl Uygulanır?

Şeker hastaları kaplıca kürünü mutlaka doktor kontrolünde uygulamalıdır. Doktor tavsiyesi ile uygun şekilde uygulayacakları kaplıca kürü oldukça faydalı olacaktır. Kaplıca kürü, şeker hastaları için banyo kürü ve içme kürü olarak uygulanır. Kaplıca sularının içinde bulunan sodyum, magnezyum, sülfür, alüminyum, bikarbonat, nitrat, kalsiyum, klorür, hidroarsenat, nitrat, florür ve radon gibi birçok madeni emlah içerir. Bu sağlıklı maddeler şeker hastalığının iyileşmesinde oldukça fayda sağlayan maddelerdir. Diyabet hastası kişi doktor kontrolü ile tavsiye edilen kaplıca kürünü uygularsa kısa sürede şifa bulabilmektedir.

Kaplıca Kürü ile Şeker Hastalığına Çözüm

Şeker Hastaları İçin Hangi Kaplıcalar Daha Faydalıdır?

Kaplıca suları her kaplıcada biraz daha farklı özellikler taşır. Suyun sıcaklığı ve bazı maddelerin daha yoğun olması o kaplıcanın bazı hastalıklar için çok daha şifalı olmasını sağlar. Bunun yanı sıra her kaplıcanın daha çok şifalı olduğu bir mevsim olabilir. Yer altından gelen bu şifalı sular çıktıkları yere ve mevsimlere göre belirgin özellikler taşımaktadır. Şeker hastaları için özellikle Aydın ilinde bulunan Kuşadası Davutlar Kaplıcası, Kızıldere Kaplıcası, Ortakçı Kaplıcası ve Germencik Kaplıcası oldukça şifalı sulara sahiptir. Sabun ve bez gibi herhangi bir şey kullanmadan sıcak suya yavaş yavaş girerek tedavinin gerçekleşeceği belirtilmektedir. Bu suların Şeker hastalığında çok etkili olduğu da bilinmektedir.

Cevap bırakın