Kaplıca Suları Bebeklere Zararlı mıdır?

Kaplıcalar şifalı termal suların çıktığı yerlere kurulan işletmelerdir. Kaplıca suları çok faydalı olmasına rağmen bazı sakıncaları da bulunmaktadır. Bebekler için kaplıca suları belli şartlarda zararlı değil faydalı olabilir. Ancak çok dikkatli bir şekilde faydalandırılması sağlanmalıdır. Bebek çok sıcak kaplıca suyundan uzak tutulmalıdır. Klorlanmamış sıcak havuzlara kesinlikle sokulmamalıdır. Kaplıca suları ağır metaller içerdiğinden bebeğinizin cildi zarar görebilir. Bu nedenle bebeğin rahatsızlığının tedavisi için kaplıca suyu kullanılacaksa ailenin, bebeğin yanından hiç ayrılmamasında ve dikkat etmesinde fayda vardır.

Kaplıca Suları Bebeklere Zararlı mıdır?

Kaplıca Suyu Bebeğe Nasıl Zarar Verir?

Bebek cildi çok hassastır ve aşırı sıcak suya dayanamaz. Bu nedenle sıcak havuzlara bebeğin sokulması oldukça sakıncalı olur. Bebeğin cildi hemen kızarır ve alerjiler oluşur. Bağışıklık sistemi yetişkinler kadar gelişmiş değildir. Bebek yapısı bakteri ve mikroplara karşı daha dayanıksızdır. Kaplıca ortamında mikrop kaparak hastalanması daha kolay olur. Bebek kaplıca suyunu fark etmeden içebilir ve içtiği bu şifalı su birçok mineral ve madeni emlah içerdiğinden bebeğe ağır gelebilir. Bebeklerin termal ısı kontrolü yetişkinler kadar gelişmiş değildir. Sıcak ve soğuk ortamlara daha geç adapte olurlar. Bu sebeple bebekte hipotermi ve hipertermi riski çok daha yüksektir. Hipertermi beyin için zararlı olduğundan sıcak çapması riski ortaya çıkar. Bebeğin derisi yetişkinlere göre çok daha ince ve nazik olduğundan sıcak su kılcal damarlarında genişlemeye sebep olabilir. Bu sebeplerle bebek kaplıcaya götürülse bile çok sıcak suyla temas ettirmeden 15 dakikadan fazla kalmamalıdır.

Kaplıca Suları Bebeklere Zararlı mıdır? - termal kaynak

Kaplıcalar ve Bebeklere Faydaları

Bebekler dikkatli davranıldığında kaplıca suyunda şifalanabilir. Fransa’da bebek ve çocuklar için saman nezlesi ve astım gibi üst solunum yolu hastalıklarında kaplıca suları önerilir. Uzman doktor tavsiyesi ile bebekler kaplıcaya götürülür. Kaplıca ortamında ailenin yanından ayrılmamasına, 40 derecenin üzerindeki suya girmemesine, kaplıca suyunu içmemesine dikkat ederseniz bebeğinizi kaplıcaya götürmeniz üst solunum yolları için fayda sağlayacaktır. Kaplıcada yapılan buhar kürü bebeğin solunum yollarında iyileşme sağlar. Kaplıca ortamında bu hususlar konusunda hassas davranarak bebeğinizin kaplıcanın su ve buhar terapisinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın