Kaplıca Suyu Kronik Ağrılara Şifa Oluyor

Kronik ağrıların giderilmesinde mucizevi bir etki yaratan ve uzun yıllardır kullanılan kaplıca suyu tedavisi en önemli yardımcı tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Kaplıca sularının şifalı etkileri çok eski çağlardan bu yana yapılan ve bilinen tedaviler arasında yer alır. Osmanlı dönemi zamanında padişahların zinde ve sağlıklı olabilmek için seferlere gitmeden önce yaptırdıkları uygulamalar arasında yer almaktadır. Eski çağlardan günümüze kadar uzanan bu süreçte yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında kaplıcaların etkinliği ve başarısı bilim adamları tarafından kanıtlanmış ve kaplıcalar tedavi yöntemleri arasına girmiştir. Kronik ağrılar üzerinde doktorların önermiş olduğu uygulamalar ve yöntemler ile etkin olarak başarı sağlanmıştır. Kaplıca suyu ilaç tedavileri ile birlikte uygulandığında başarı oranı ve hastalar üzerindeki tedavi edici özelliği artış göstermektedir. Bu nedenle yapılan kaplıca uygulamaları doktor kontrolünde ve ilaç tedavileri aksatılmadan yapılır ise çok daha etkili olur.

Kaplıca Suyu Kronik Ağrılara Şifa Oluyor - banyo kürü

Kaplıcaya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Kaplıcaya gitmeden önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır. Doktorun önermiş olduğu uygulamalar yapılmalıdır.
  • Kaplıca suyu tedavisinde en iyi faydayı görmek için en az 20 seanslık uygulama yapılmalıdır.
  • Tedavi sonrasında hastalarda beklenmedik durumlar olduğunda tedaviye ara verilerek doktora danışılmalıdır.
  • Seçilecek olan kaplıcanın mutlaka sağlık kurallarına uygun olarak hizmet verdiğinden emin olunmalı ve kaplıcanın gerekli belgelere sahip olup olmadığı araştırılmalıdır.
  • Tedavi sürecinde beslenme düzenine dikkat edilmeli ve ağır yemek alışkanlıklarından uzak durulmalıdır.
  • Kaplıcaya doktorun önermiş olduğu sürelerde ve zaman aralıklarında girilmelidir.
  • Kaplıcanın bulunduğu iklimin hastalar için uygun olup olmadığı muhakkak araştırılmalıdır.
  • Kaplıca uygulamalarında yüksek verim almak için doktorun önerisinin dışına çıkılmamalıdır.

Kaplıca Suyu Kronik Ağrılara Şifa Oluyor - termal havuz

Kaplıca Suyu Tedavilerinin Uygun Olmadığı Durumlar ve Hastalıklar

Bazı durumlarda kaplıcaya girmek uygun olmayabilir. Özellikle hastalıkların akut dönemlerinde, ateşli hastalıklarda ve enfeksiyon oluşumlarında, kalp ve diğer organların yetersizliğinde, tümör ve kanserli hücrelerin aktif olarak vücutta bulunmasında, kanamalı hastalıklarda kaplıcaya girilmesi önerilmez. Kronik hastalığı bulunan kişilerin kaplıca tedavilerinden önce mutlaka doktora başvurarak hastalıkları hakkında bilgi almaları ve hastalıkları için en uygun kaplıca uygulama ve tedavi yöntemlerini belirlemeleri gerekir.

Cevap bırakın