Kaplıca Suyunda Fazla Kalmanın Dezavantajı Var mı?

Kaplıca suyunda vakit geçirmek, insan vücudunun dinlenmesine yardımcı olur. Dinlenmiş su, insan bedeninin gevşemesini sağlar. Su devamlı olarak kaynar çünkü suyun kaynağı yer altıdır. Yer altından çıkan bir suyun, kirlenme olasılığı yok denecek kadar azdır. Su yeryüzüne çıktığı andan itibaren biraz kirlenebilir. Fakat devamlı olarak tıpkı bir çark gibi, kaynama noktasında olduğu için içerisinde bulunan mikroplar kırılır ve yok olur. Geriye kaynar, temiz bir saf su kalır. Temiz ve kaynar olan bu su, birçok insan için şifa kaynağıdır. Hastalıklarından kurtulmak ve ağrılarıyla yaşamak istemeyen insanlar kaplıcalara gelerek bu sorunlarını aşabilirler. Kaplıcalar Türkiye’de ve yurt dışında fazlasıyla bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken geniş çaplı bir araştırmadır.

Kaplıca Suyunda Fazla Kalmanın Dezavantajı Var mı - termal havuz

Kaplıca Suyunda Temiz ve Sağlıklı Moleküller Bulunur

Türkiye’de oldukça önemli termal sulara sahip kaplıcalar vardır. Bunlardan bazıları Bursa, Afyon, Yalova, Denizli, Tokat gibi illerde bulunmaktadır. Yurt dışında ise Japonya kaplıcaları ile çok popülerdir. İster yurt için de ister yurt dışında hastalığınıza uygun kaplıcaları araştırarak, sağlıklı bir yaşama yeniden adım atabilirsiniz.

Duruma bilimsel açıdan baktığımız zaman kaplıca suyunda temiz ve sağlıklı moleküller bulunur. Bel ağrısı yaşayan bir insanın vücudunda ödemler oluşur. Ödem sıvı şeklindedir. Bu nedenle ödemin vücuttan dışarıya çıkması için derinin gözeneklerine ihtiyacı vardır. Deri gözenekleri sayesinde teri ve hastalıkları dışarıya atabilmektedir. Kaplıca suları buhar meydana getirdiği için, vücudunun terlemesine yardımcı olur. Vücut terler ve bel içerisinde bulunan ödemli sıvı vücut dışarısına atılır. Hastalığı olan bir insan dört veya yedi gün boyunda, belirli bir zaman diliminde kaplıca sularına girerek, hastalığından kurtulabilir.

Kaplıca Suyunda Fazla Kalmanın Dezavantajı Var mı - termal havuzda kalma suresi

Sağlığımız İçin Kaplıcaların Önemi

Sağlık denilince birçok insanın aklına, biyolojik olan kısmı gelir. Fakat biyolojik sağlığımızın yanı sıra ruhsal sağlığımızda son derece önemlidir. Mutsuz olan bir insan devamlı olarak stres altında yaşar. Buna bağlı olarak stres, pek çok organ üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Bu yüzden mutlu olmak, vücutta bulunan oksitosin seviyesinin salgılanmasına yardımcı olur. Oksitosin seviyesi mutluluk hormonu ile ilişkilidir. Kaplıcalar girmek vücudun rahatlamasına ve kasların yumuşamasına yardımcı olur. Gevşeyen kaslar, bedenin rahatlamasını ve kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlar. Bu nedenle, depresyon ve stres yok olur. Kişi, psikolojik sağlığını kaplıca suları sayesinde yenebilir.

Cevap bırakın