Kaplıca Suyundaki Mineraller Nelerdir?

Kaplıcalar pek çok hastalık için tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Kaplıcaların bu hastalıklara karşı şifa verici özelliğinin bulunma sebebi kaplıca suyunda yer alan minerallerdir. Kaplıca suyundaki mineraller sayesinde bu sular musluktan akan sudan oldukça farklıdır. Peki, bu mineraller nelerdir? Neden hastalıklara şifa verir?

Kaplıca Suyundaki Mineraller Nelerdir? - termal havuz

Kaplıca Suyundaki Mineraller

Magnezyum ve Potasyum

Magnezyum ve potasyum sağlık için vücutta bulunması gereken en önemli minerallerden ikisidir. Bu iki mineral özellikle kas rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Kasların gevşemesine ve kasılmaların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca tüm bu sebeplerle de kaslarda ki ağrıları hafifletir ya da dindirir. Termal suyun sıcaklığının da etkisiyle kaslar ve eklemler yumuşar ve kişi hareket özgürlüğü kazanır. Magnezyum da cildin nem düzenini korur ve nemsiz cildin nem kazanmasına yardımcı olur.

Potasyum, Silisyum ve Kükürt

Kaplıca suyundaki mineraller içerisinde yer alan potasyum ve silisyum mineralleri birlikte cilt bakımında oldukça etkilidir. Silisyum özellikle kuru ciltlerin tedavisi için oldukça faydalıdır. Bu mineral kuru ciltlerin yüzeyini yumuşatarak cilt üzerinde bulunan tüm pürüzleri ortadan kaldırır. Ayrıca kaplıca suyunun içerisinde bulunan kükürt egzama ve sedef gibi rahatsızlıklar için oldukça faydalıdır.

Kaplıca Suyundaki Mineraller Nelerdir? - sıcak termal su

Sülfat

Kaplıca sularında bulunan sülfat minerali özellikle böbrek taşı gibi rahatsızlıklarda çok etkilidir. Sülfat içeren kaplıca suları hem normal yöntemle hem de içilerek kısa sürede böbrek taşı ve böbrek iltihaplarının tedavisinde olumlu sonuçlara ulaştırır. Ayrıca böbrek taşı oluşmasına sebep olan gut hastalığının tedavisinde de kaplıca sularından yararlanılır. Kaplıca suları vücutta biriken ürik asidin vücuttan atılmasına oldukça faydalı olmaktadır.

Kalsiyum

Kaplıca suyundaki mineraller içerisinde yüksek oranda yer alan kalsiyum özellikle kalp rahatsızlıklarının tedavisi için çok etkilidir. Termal suyun kan dolaşımına olumlu etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kan basıncını da düzenleyici etkiye sahiptir. Suyun içerisinde bulunan kalsiyum ise kalbi koruma özelliğine sahiptir.

Görüldüğü gibi kaplıca suyunun içerisinde pek çok faydalı mineral bulunmaktadır. Bu mineraller vücutta yer alan farklı rahatsızlıkların tedavilerinde oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Bu sebeple de birçok rahatsızlık için kaplıca tedavisi önerilmektedir.

Cevap bırakın