Sandıklı Hüdai Kaplıcaları ve Faydaları

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Sandıklı Afyonkarahisar’ın ilçelerinden birisidir. Merkeze uzaklığı 60 km’dir. Akdeniz ege ve iç Anadolu bölgesinin kesiştiği bölgededir. Yurdumuzun birçok bölgesinden ulaşım olanağı vardır. Tren yolu ile de ulaşım kolaylığı bulunur. Ayrıca belediye otobüsleri 7- 24 saat buraya yolcu taşımaktadır. Sandıklı Hüdai kaplıcaları yakınlarında kurulmuş termal otel ve küçük termal tesisleri bulunur. Buralarda kadın ve erkeklere özel tesisleri vardır. Ailecek sandıklıya gelerek şifalı çamur ve sularından yaralanabilirsiniz

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları ve Faydaları - otel

Sandıklı Hüdai Kaplıcalarında Bulunan Tesisler

 Sandıklı çamur banyosuyla ünlüdür. Çamur banyoları hem güzelleştirici ham de şifa verici niteliğindedir. Sandıklı kaplıcalarında kardelen çamur banyoları, eski çamur banyoları, tıbbi saunalar, masaj salonları, açık ve kapalı yüzme havuzları, çeşitli termal suları, kükürtlü havuzları vardır. Ayrıca su banyosu, Türk hamamı ve çamur banyosunu içeren kür merkezi de bulunur. Bunların yanında spor aktivite olarak bilardo, masa tenisi, bisiklet parkuru, basketbol sahası, oyun salonu, yürüyüş parkurları yer alır. Alışveriş yapabilmeniz için alışveriş merkezi, market, turistik eşya reyonları, fırın ve Restorantları da vardır. Sandıklı hüdai kaplıcaları bakanlar kurulu ve sağlık heyet raporu ile sevkli hasta kabul edilmektedir. Sosyal aktivite için yeşil alanları, piknik ve mesire alanları, açık hava parkları vardır. Suyu ise bikarbonat, sülfat, kalsiyum, sodyum, bromür, karbondioksit, arsenik ve redonlu kimyasal bileşimlerinden oluşmuştur. Suyun içerisinde amonyum, potasyum, demir, magnezyum, alüminyum, iyodur, nitrat, hidrokarbonat gibi şifası vardır. Suları hem içilebilir hem de banyosu yapılabilir niteliktedir.

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları ve Faydaları - sandıklı kaplıcaları

Sandıklı Hüdai Kaplıcalarının Faydaları

Faydaları ise saymakla bitmez. İltihaplı romatizmal hastalıkları, boyun bel diz kalça kireçlenmesi, boyun fıtıkları, yumuşak doku romatizmalarına iyi gelmektedir. Ortopedi ameliyatları, kalça diz ameliyatları, kırığa bağlı olarak alçıya alınmış eklem kısıtlılığın giderilmesi, sinir kesilmesi gibi rahatsızlıklara sandıklı hüdai kaplıcaları şifa vermektedir. Ayrıca cilt hastalıkları, kadın yollarının iltihaplanması, sinir ve stres, böbreklerdeki taş ve kumun düşürülmesi, çocuk felci, eklem ve omurga kireçlenmesi gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

Cevap bırakın