Şifa Kaynağı Kütahya Yoncalı Kaplıcaları

Kütahya ve çevre illerin şifa merkezi olarak bilinen Kütahya yoncalı kaplıcaları 1200’lü yıllarda Selçuklu Sultanı AleaddinKeykubat tarafından yaptırılmıştır. Burada kurulmuş ilk camii ve hamam olma yönünden Kütahya’daki en eski camii ve hamam olma özelliğini taşımaktadır. Cumhuriyet döneminden sonra elektriğin bölgeye ulaşması da çok büyük fayda ve yenilik sağlamıştır. İlk önceleri kurulan tesisin kısıtlı imkanları olmasına rağmen şimdilerde geçirdiği restorasyonlar ve yeni kurulan tesisler ile birlikte bölge halkının isteklerine tam anlamıyla cevap vermektedir.

Şifa Kaynağı Kütahya Yoncalı Kaplıcaları - açık alan

Kütahya Yoncalı Kaplıcaları Faydaları

12, yy dan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde bu merkez yoğun talep görmektedir.

  • Termal Suları kalsiyum, magnezyum, ve bikarbonat iyonlarınca çok zengindir.
  • Kaynaktan çıkış sıcaklığı 42 derecedir.
  • Kronik romatizmal hastalıklar, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkları tedavisi yapılır.
  • Yumuşak doku hastalıkları, kronik bel ağrıları, eklem hastalıkları, travmalar…
  • Genel sağlık ve stres bozukluklarına dayalı rahatsızlıklarda…
  • Ayrıca yoğun aktif spor yapan kişilerin sporcu yaralanmaları sonrası tedavilerinde birçok uygulama yapılır.
  • Rakım olarak denizden yüksekliği ve temiz havasından dolayı astım ve nefes darlığı hastalıklarının tedavisi de yapılır.

Gençlik suyu denilen zengin minareller içeren Kütahya yoncalı kaplıcaları sürekli tedavi amaçlı gelen misafirlerine iyi hizmet vermek çalışmalarına devam etmektedir.

Şifa Kaynağı Kütahya Yoncalı Kaplıcaları - lobi

Tesis Kapasiteleri Ve İmkanları

Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Belgeli İşletmelere sahip Kütahya yoncalı kaplıcaları bu alanda bölgede üst sıralarda yer almaktadır. Önde gelen işletmeler şöyledir.

Gülümser Hatun Termal Otel (4 yıldızlı)

Değirmen sırtı mevkiinde yer alan tesis 50 dönüm araziye kurulmuş sosyal, termal ve gayrimenkul hizmeti veren a’dan z’ye misafir memnuniyeti odaklı işletmedir. 4 yıldızlı işletme sertifikasına sahip işletmede misafirlerine cazip fırsatlar sunmaktadır. Normal Konaklama haricinde devremülk kiralama sistemi de mevcuttur.

Şifa Kaynağı Kütahya Yoncalı Kaplıcaları - termal havuz

-Yoncalı Termal Otel (3 yıldızlı)

73 odalı ve 180 kişilik yatak kapasitesi olan tesisin odalarında minibar, uydu yayını, emanet kasaları, saç kurutma makinesi bulunmaktadır. Ayrıca merkezi termal su hizmeti vermektedir.

150 kişilik konferans salonu, 300 kişilik kapalı 1000 kişilik açık restoranı bulunmaktadır.

Kütahya yoncalı kaplıcaları kendi bünyesinde toplamda 13 otel ve pansiyon, 600 kişiye hizmet veren devlet işletmeli fizik tedavi rehabilitasyon hastanesi, 1000 adet konut, 10 adet yüzme havuzu ve hamam, çok sayıda market, lokanta ve yemek salonları ile günlük 2000 kişiye rahatlıkla hizmet verebilecek işletmelere sahiptir.

Kütahya Yoncalı Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?

Kütahya-Tavşanlı karayolu üzerinde 17. Km de bulunur. Kütahya merkezden gün içerisinde sürekli toplu taşıma araçları bulunmaktadır. Ankara’ya 350, İzmir’e 380, İstanbul’a 370 km mesafededir.

Siz de hastalıklarınıza şifa bulmak istiyorsanız Kütahya Yoncalı kaplıcalarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

Şifa Kaynağı Kütahya Yoncalı Kaplıcaları - havuz

Cevap bırakın