Sultaniye Kaplıcası ve Faydaları

Muğla ilimizin üç önemli kaplıca bölgesinden bir tanesi olan Sultaniye kaplıcası Köyceğiz ilçesine bağlıdır. İlçe merkezinden günübirlik dolmuşlar ile Sultaniye kaplıcasına ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra tekneler ile de Muğla’nın bir çok bölgesinden kaplıcalar bölgesine ulaşım günün belirli saatlerinde sağlanmaktadır. Dalaman havaalanına 40 km uzaklıkta olan termal su kaynağı aynı zamanda Dalyan bölgesine de yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ulaşım imkanları çok çeşitli ve rahattır.

Sultaniye Kaplıcası ve Faydaları - kaya mezarları

Sultaniye Kaplıcası Özellikleri

Kaynaktan 39 derece ile çıktığı için hiçbir kesme veya bekletme işlemine uğramadan direkt olarak kullanıma müsaittir. Banyo uygulaması ve içme kürü olarak da uygulanması mümkün olan Sultaniye kaplıcasının bir çok hastalığa da fayda gösterdiği bilinmektedir. Bölgedeki bir çok termal su gibi radyoaktif özellikler taşıyan bir kaynak suyudur. İçerdiği maddeler ise başlıca kalsiyum sülfat, klorür ve radondur. Sultaniye kaplıcası bölgesinde yapılmış termal tesisler de iki adet kaplıca havuzu bulunmakta bunun yanı sıra ise özel banyolar da mevcuttur.

Sultaniye Kaplıcası ve Faydaları - termal havuz

Sultaniye Kaplıcası Faydaları

İçerdiği zengin mineraller ve sıcaklık değerleri sayesinde Sultaniye kaplıcası termal suları romatizma, kalp ve kan dolaşımı sorunları, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme rahatsızlıkları, solunum yolları üzerinde çok büyük etki göstermektedir.

Ayrıca hormonal düzenlemeleri sayesinde kadın hastalıkları üzerinde de olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Ağrılı adet günleri ve adet düzensizliği yaşayan kadınların bu sorunlarını çözmede hekimler tarafından yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Özelikle uzun süre hareketsiz kalan kişilerde de hareket kabiliyetinin tekrar kazandırılması için Sultaniye kaplıcasının termal havuzlarında egzersiz tedavileri uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra çoğu kaplıcada bulunmayan bir özellik olarak Sultaniye kaplıcası termal sularının göz ameliyatları sonrasında da iyileşme süreçlerini hızlandırdığı bilinmektedir.

Sultaniye Kaplıcası ve Faydaları - çamur banyosu

Cevap bırakın