Türkiye’deki Termal Tesisler

Termal Tesislerin Önemi

Termal tesisler bir şifa kaynağı olsalar da turizm açısından her ülkenin faydalanması gereken bir değerdir. Nasıl petrol çıkınca seviniliyorsa, jeotermal kaynak olan bu suların da fışkırdığı toprakların kıymeti bilinmeli ve tanıtımının iyi yapılması gerekir. Bugün şifalı bir suyun bilgisi dünyada internet sayesinde çok çabuk yayılmakta ve o bölge turizm açısından kalkındırıldığı takdirde akın akın yerli ve yabancı turistleri oraya çekmektedir. Bu noktada orada verilen hizmet ve orada çalışacak personelin kalitesi çok önem arz etmektedir. Ülkemizin halen vasıflı ve nitelikli eleman yetiştirme yönünde sorunu olsa da yeni açılan turizm okullarının geleceğe dair bu açığı kapatacağına dair umudumuz tamdır.

Türkiye'deki Termal Tesisler - rixos

Türkiye’deki Termal Tesislerin Dünyadaki Yeri

Ülkemiz jeotermal bir cennet desek yeridir. Sahip olduğumuz zengin termal su kaynakları ve çevresindeki bölgelerin uygun iklimleri sayesinde ziyaretçilerinin şifa alması için çok uygun mekanlardır. Bazı ülkeler de jeotermal kaynakları ile meşhur olsa da iklim şartları yüzünden bu bölgelerin turizme açılması mümkün olmamaktadır. Fakat ülkemizin en soğuk bölgeleri bile yaşanılabilir olmasından dolayı böyle bir sorunumuz yoktur. Çok az kaplıcamız hariç termal tesislerimizin neredeyse tamamı yılın 12 ayında çalışır halde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bunca imkana rağmen henüz tüm dünyaya hizmet veren, kompleks ve aynı zamanda lüks bir termal tesis zincirimiz bulunmamaktadır. Bu ülkemiz adına bir ayıp olsa da yakın zamanda böyle bir girişim olacağı umudu ile beklemekteyiz.

Türkiye'deki Termal Tesisler - termal havuz

Eski zamanlarda bu tip jeotermal tesisler sadece bölge halkının kullandığı ve hatta faydalarını da sadece onların bildiği şifa merkezleriydi. Günümüzde ise kaplıcalar ile yakından ilgilenen bizim gibi web siteleri sayesinde insanlar yaptıkları aramalar ile en ücra köşedeki termal kaplıcaları bile bulabilmekte, hatta haklarında yapılan yorumları dahi okuyabilmektedir. Bu doğrultuda ülkemiz bu imkanı iyi değerlendirmeli ve taşı toprağı cennet olan memleketimizin termal merkezlerini bir cazibe merkezi haline getirmelidir.

Türkiye'deki Termal Tesisler - otel

 

Cevap bırakın