Yavansu Kaplıcası ve Faydaları

Ülkemizin çok geç keşfedilmiş olan ve bu yüzden de halen yeni kaynakları ortaya çıkan termal su bölgelerinin başında Aydın gelir. Aydın termal kaynakları ülkemizin geri kalanına göre çok daha sıcak ve mineral yönünden en zengin termal sulara sahiptir. Maden araştırma kurumlarının çalışmaları ile henüz çok yeni keşfedilen bu termal turizm merkezi olmaya aday şehrimiz Aydın’ın termal kaynakları, iyi bir şekilde değerlendirilebilirse çok büyük bir potansiyelin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Yavansu Kaplıcası ve Faydaları - termal oteller

Aydın’ın turistik potansiyeli her yaz buraya milyonlarca insanın gelmesine, şehrin nüfusunun ikiye katlanmasına sebep olmaktadır. Bu turistler içerisinde yabancılar da olduğu için termal turizm merkezlerinin yurt dışına açılmaması için hiçbir sebep yoktur. Şehrin tek ihtiyacı olan modern ve sağlık yönünden birikimli termal tesisler ve bunun yanında nitelikli insan gücüdür.  Bu şartlar sağlandığı zaman yer altı potansiyellerini de hesaba katarsak Aydın ülkemizin en büyük termal turizm merkezi olabilecektir.

Yavansu kaplıcası Aydın ili içerisinde ve Söke yolu üzerinde bulunmaktadır. Çok değerli termal su kaynağına sahip olmasına rağmen etrafında bir konaklama tesisi bulunmamaktadır. Yavansu kaplıcası termal sularından faydalanmak isteyen ziyaretçiler konaklama ihtiyaçlarını ilçe merkezindeki oteller ile gidermektedir.

Yavansu Kaplıcası ve Faydaları - termal havuz

Yavansu Kaplıcası Faydaları

Yavansu kaplıcası zengin termal suları ile pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Genel olarak suyun sıcaklığının yüksek olması sayesinde ağrılı eklem hastalıklarının devası konumundadır. Hareket sisteminde uzun süre sorunlar yaşamış kişiler tekrardan eski hareket kabiliyetlerini elde etmek amacıyla bu şifalı suları kullanmak için bölgeyi ziyaret etmektedirler. Romatizmal hastalıkları olan ve bel ağrısı çeken ziyaretçiler bu termal suları banyo uygulaması ile kullanabilirler. Her tür termal kür tedavisinin bir hekim kontrolünde yapılması ve aynı zamanda hekim tarafından yazılmış programın izlenmesi çok önemlidir.

Cevap bırakın