İlk Defa Termal Tatil Yapacaklara Tavsiyeler

Termal sular, içeriğinde bolca mineraller ve hafif radyoaktif elementler barındıran sıcak yeraltı sularıdır. Ülkemiz bu yeraltı suları açısından oldukça zengindir ve Bursa’da Oylat kaplıcaları, Ankara’da Kızılcahamam kaplıcaları, Afyon’da Sandıklı kaplıcaları ve Yalova kaplıcaları gibi bölgelerde farklı hastalıklara iyi geldiği belirtilen birçok ılıca bulunur. Bazı kaplıcalar çok eski tarihte de kullanılmışlardır. Özellikle kış aylarında ilgi gösterilen termal tatil için çok sayıda yabancı turist ülkemize akın etmektedir. 

Kaplıcalar, hastalık tedavilerinin yanı sıra dinlendirici ve toksinlerden arındırıcı özelliklere sahiptirler. Termal tatil planlanırken çoğunlukla yaşadığımız şehre yakın olanı seçeriz ama bölgedeki kaplıcaların nasıl kullanıldığına ve hangi hastalığa iyi geldiğinin araştırmasını yapmaktan kaçınırız. Bu yazımızda termal tatili ilk kez gidiyorsanız, tatilinizin güzel ve yararlı geçmesi açısından size bazı tavsiyelerde bulunacağız. 

Termal Tatil Yapacaklara Öneriler

Termal Tedavi ve Yararları - iceland blue lagoon

İlk ve en önemli olan önerimiz; kesinlikle doktorunuza danışmanız gerektiğidir. Her hastalık için kaplıcalara gidilmemelidir. Örneğin cilt hastalığından muzdaripsiniz ve bir termal otele gidip iyileşmek istiyorsunuz. Diyelim ki gittiğiniz tesiste cilt hastalıkları konusunda hizmet veriyor ama sizin hastalığınıza iyi gelip gelmeyeceğini bilemezsiniz. Daha kötüsü hastalığınızı daha da ilerletebilir. Bu yüzden mutlaka doktorunuzun görüşünü almalısınız.

Kaplıca suyu içilir mi? Neden? Nasıl? - Yalova Kaplıca Suları

Şifa bulmak amacıyla kaplıcalara gidecekseniz size en yakın olanına değil sizin hastalığınıza uygun olan termal oteli seçmelisiniz. Termal tedavilerin farklı seçenekleri vardır; cilt, obezite, şeker, karaciğer, mide, sindirim, eklem, kemik, kas, göz gibi hastalıklara, her kaplıca iyi gelmemekte olup daha da kötüleştirebilir.  

Termal suların içerisindeki minerallerin vücuda tam anlamıyla etki edebilmesi için havuzda fazla hareket etmemeye özen gösterin.

Termal tedavilerin seanslarını ve sürelerini öğrenmeye çalışın. “Her şeyin fazlasının zarar” olduğunu bilerek, ilk günlerde 15 dakikadan fazla ve sonraki seanslarda gereğinden fazla kalmayın. Tedaviler maksimum 15 – 21 gün sürmektedir. Planınızı yaparken termal tedavinizin ne kadar süreceği hakkında bilgi alın.

Çankırı Kaplıcaları ve Faydaları - kaynak suyu

Sıcak su havuzlarında biraz bunalabilirsiniz ancak havuzdan çıktıktan sonra hava sıcaklığına göre giyinmeyi unutmayın. Soğuk bir günde tatil yapıyorsanız, havuz çıkışında hasta olmamak için kalın giysiler giymelisiniz. 

Termal havuzlara yemek yedikten hemen sonra girmemeye dikkat edin. Mideniz ağrıyabilir veya bulanabilir. 

Termal oteller içinde bulunan doktorlarla mutlaka görüş halinde olun ve onların gözetiminde tedavinize sürdürün.

 Pamukkale Kaplıcaları ve Faydaları - pamukkale travertenleri

Termal havuzlardan çıktıktan sonra vücuttaki kaslar gevşer ve rahatlar, bu sebeple çıkar çıkmaz ağır işler yapmaktan kaçının, bedeninize toparlanması için biraz zaman tanıyın. Hatta bir süre dinlenmek iyi gelecektir.

Cevap bırakın