Sakarya’nın Şifa Kapısı Kuzuluk Kaplıcaları

Ülkemiz minerali bol olan termal sular açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Mutlaka oturduğunuz şehrin yakınlarında bir kaplıca, ılıca ya da termal su kaynağına rastlayabilirsiniz. Bursa’da Oylat kaplıcaları, Denizli’de Pamukkale kaplıcaları, Afyon’da Sandıklı kaplıcaları, Ankara’da Kızılcahamam kaplıcaları veya Yalova kaplıcaları bu zenginliklerden sadece birkaçıdır.

Bu yazımızda ise İstanbul’a oldukça yakın olması sebebiyle hafta sonu tatili planlayanların vazgeçilmezi konumunda olan Kuzuluk kaplıcaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kuzuluk Kaplıcaları Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Kuzuluk, Sakarya’nın Akyazı ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Şehir merkezine 38 kilometre uzaklıkta yer alan Kuzuluk, Akyazı ilçe merkezine ise 8 kilometre mesafede bulunmaktadır. İstanbul’dan çok rahatlıkla (trafiğin olmadığı bir günde) 1,5 – 2 saatte kaplıcalara ulaşabilirsiniz.

Kuzuluk kaplıcaları konumu itibariyle Ankara, İstanbul, Bursa, Bolu, Eskişehir gibi illerden ulaşımı oldukça rahattır. Yapmanız gereken aracınız ile bulunduğunuz şehirden Sakarya’ya doğru gitmek olacaktır. Sakarya’ya geldiğiniz de Akyazı tabelalarını takip ederek ve ilçeden Kuzuluk tabelalarını takip ederek kaplıcalara çok rahat bir şekilde varabilirsiniz. Özellikle Kuzuluk yolunun muhteşem manzarası, doğası ve temiz havası sayesinde daha kaplıcalara gitmeden rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Diğer bir seçenek otobüs olabilir. Şehrinizden Sakarya’ya otobüs ile gidip daha sonrasında şehir içi ulaşım araçları ile Kuzuluk Kaplıca tesislerine ulaşabilirsiniz.

Kuzuluk Kaplıcaları’nın Faydaları

Her kaplıca bütün hastalıklara iyi gelmediğini hatırlatmak istiyoruz. Öncelikle kaplıca tatili planlamadan önce eğer tedavi için gidiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Aksi halde iyileşeceğim derken daha kötü hale gelebilirsiniz.

Kaplıcaların faydalarına gelecek olursak; öncelikle astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Daha sonra egzama, akne gibi cilt rahatsızlıkları olanlar, romatizma, kireçlenme gibi doku rahatsızlıkları için kaplıcaların banyo küründen yararlanabilirler.

Mide, bağırsak sorunları yaşayanlar da Kuzuluk kaplıcalarından çıkan bol mineralli sıcak su ile hazırlanan kürü içerek tedavi olabilirler. Bunun yanı sıra çamur banyosu yapma imkânı da Kuzuluk kaplıcaları tesislerinde bulunmaktadır.

Kuzuluk Kaplıca Otelleri

Adeta medikal turizm bölgesine haline gelen Kuzuluk’ta bütçenize uygun çok sayıda kaliteli otel bulunmaktadır. Kaliteli ve lüks bir otel arıyorsanız 5 yıldızlı Kuzuluk Termal Otel ya da daha ekonomik bir termal tatil planlıyorsanız İhlas Kuzuluk Termal Oteli’ni tercih edebilirsiniz. Bu oteller oldukça yüksek oylara sahip olan tesisler olduğunu söylemek isteriz. Bir tavsiye de eğer erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirseniz, oldukça ucuza bir tatil yapabilirsiniz. Bu sebeple tatil firmalarını ara sıra takip etmenizi öneriyoruz.

Cevap bırakın