Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak “Hüdai Kaplıcaları”

Tüm Türkiye’de soğuk havalar kendini iyiden iyiye göstermeye başladı hatta doğu ve iç kesimlerde kar yağışları görmeniz mümkün. Soğuk havalarla birlikte hastalıklarda artmakta ve özellikle romatizma bağlı hastalıklardan muzdarip kişiler de bir hayli zorlanmaktadır. Biraz olsun içinizi ısıtmak ve ağrılarınızı dindirmek isterseniz size çok güzel bir tavsiyemiz var.

Hüdai Kaplıcaları Nerededir?

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

Marmara, Ege, İç Anadolu ve  Akdeniz Bölgesi’nin kesişme noktasında bulunan Afyonkarahisar ya da daha yaygın kullanılan ismiyle Afyon’da bulunan Sandıklı İlçesine gitmelisiniz. Afyon kaplıca açısından oldukça zengin bir şehrimiz. Özellikle Sandıklı kaplıcaları yıl içinde en çok ziyaret edilen bölgeler arasındadır. Biz bu yazımızda Sandıklı İlçesi’ne 8 kilometre mesafede bulunan Hüdai kaplıcalarını inceleyeceğiz.

Hüdai kaplıcası, termal turizm açısından oldukça gelişmiş tesislere sahip bir bölge. Kaplıcalar hem belediye tarafından hem de özel sektör tarafından işletiliyor. Hüdai kaplıcası bölgesinde 5 yıldızlı Sandıklı Thermal Otel, May Thermal Resort, Safran Termal Resort otelleri yer almaktadır.

Hüdai Kaplıca Özellikleri

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları ve Faydaları - otel

Jeolojik bir çatlaktan çıkan bol mineralli suların sıcaklığı 85 dereceye kadar çıkmaktadır. Yeraltı sularında mineralin yanı sıra Sodyum sülfat ve bikarbonat bulunmaktadır. Hüdai kaplıcaları radyoaktivide açısında Türkiye’nin ilk sırasındadır.

Hüdai kaplıcaları en büyük hatta adının bu kadar bilinesine sebep olan özelliği çamur banyolarıdır. Bölgeye özgü toprakla karıştırılan sıcak sular sonucunda yaklaşık 50 derecelik bir çamur ortaya çıkmaktadır. Sıcak suları karıştırdığınız her toprak size çamur banyosunun tedavi ediciliğini vermeyebilir. Uygulama anında rahatlama ve ferahlık gelse de bu uzun süreli bir tedavi olmayacaktır. Çamur banyosunda kullanılan toprakta mineral bakımından zengin olmalıdır. Hüdai kaplıcalarının çamur banyosunun bu kadar iyi ve kalıcı olmasının sebebi de budur.

Çamur banyosu günde en fazla 1 kere yapılması tavsiye edilmektedir. Dayanma gücünüze göre (çünkü oldukça sıcak bir çamur) en fazla 10 dakika uygulanmalıdır.

Hüdai Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları ve Faydaları - sandıklı kaplıcaları

Hüdai kaplıcalarında çamur banyosu, su banyosu ve içmeler bulunmaktadır. Çamur banyosu, romatizmal hastalıklara, kemik ve kireçlenme rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Su banyosu ise romatizmal, cilt, kemik, solunum yolu, hemiploji,kalp, damar ve kadın hastalıkları tedavilerinden kullanılmaktadır. Su banyosuna günde 1 veya 2 defa girilebilmektedir. Bu tedavi yöntemi 20 dakikayı geçmeyen seanslar halinde yapılmaktadır.

İçmeler de ise; sindirim sistemi ve solunum yolları hastalıklarında kullanılmaktadır.

Not: Gitmeden önce mutlaka doktora danışmanızı ve mümkünse bir uzman eşliğinde tedavilerinizi yaptırmanızı öneririz.

Cevap bırakın