Termal Su Nedir? Cilt Hastalıklarına Faydaları Nelerdir?

Termal su, içerisinde hiç bakteri barındırmayan ve bol mineral içeren yeraltı sularına verilen isimdir. Doktorların da pek çok defa hastalarına önerdikleri termal suların; cilt hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, eklem rahatsızlıkları gibi pek çok alanda tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ancak termal suların tedavilerde kullanılması için bazı testlerden geçmeleri gerekmektedir. Her yer altından çıkan sıcak su, hastalık tedavilerinde kullanılmamaktadır. Öncelikle suyun sıcaklığı 20 derecenin üzerinde olmak zorunda ve 1 litresinde minimum 1 gram mineral (fosfor, magnezyum, potasyum, demir, kükürt, sodyum, kalsiyum, radon, tuz, sülfür) bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde yer altından çıkan alelade bir su olmaktan öteye geçemez. 

Termal Su, Kaynarca ve Kaplıca Nedir? 

İç Anadolu’da Şifa Dağıtan Kaplıcalar

Termal, kaplıca ya da kaynarca genellikle aynı sanılmaktadır. Termal biraz önce de bahsettiğimiz gibi yer altından çıkan temiz ve bol mineralli suyun ismidir. Kaynarca, termal suların bulunduğu alan için söylenmektedir. Kaplıca ise bu kaynarcalardan yaralanmak için tedavi amacıyla kurulan otel veya tesislere verilen isimdir. 

İç Anadolu’da Şifa Dağıtan Kaplıcalar - termal su

Ülkemizin birçok bölgesinde termal sular, kaynarcalar bulunmaktadır. Kaynarcaların bulunduğu bölgelerin hemen hemen hepsinde termal otel bulabilirsiniz. Bursa’da Oylat Kaplıcaları, Afyon, Balıkesir, Yalova, Ankara’da  Kızılcahamam, Denizli’de Pamukkale gibi ve daha birçok termal otel, her sene özellikle kış aylarında olmak üzere, şifa bulmak isteyen milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Doktorlar hasta olunsun ya da olunmasın kaplıcalara gidilmesini önermektedir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi termal suların insan vücuduna sayısız yarar vardır. Bu yazımızda termal suların ya da kaplıcaların cilt hastalıklarına faydalarını anlatmaya çalışacağız.

Kaplıcaların Cilde ve Cilt Hastalılarına Faydaları Nelerdir?

Kaplıca Kürü ile Şeker Hastalığına Çözüm

Birçok bilim insanı, bırakın termal suyu normal suyun bile cilde çok faydalı olduğu konusunda hemfikirler. Cilde normal su bile faydalıyken içerisinde bol mineral bulunan ve hiç bakteri barındırmayan sıcak suların faydası saymakla bitmez. 

Gün içerisinde pek çok sebepten dolayı, cildimizi sık sık temizlemek aklımıza bile gelmemektedir. Hava kirliliğinden, terden, makyaj malzemelerinin içindeki kimyasallardan ve bunun gibi bir sürü etkenden dolayı cildimiz gün boyu toksinlere, kirlere maruz kalır. Bu etkilerde sivilcelere, iltihaplanmalara ve cilt hastalılarına neden olmaktadır. Evimizde her ne kadar cildimizi temizlemeye çalışsak da musluk sularıyla bu pekte mümkün olmuyor. Termal suların sıcak olması, kadınlar bu konuda daha bilgililerdir, cilt gözeneklerinin açılmasına, rahatlamasına ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Ölü deri atılarak cilt yenilenir ve bebeksi bir hale gelir. 

Köşdere Kırkgeçit Termal Otel - havuz

Termal sular, sivilcelere ve iltihaplanmalara iyi gelmesinin yanı sıra; egzama, sedef, ürtiker gibi cilt hastalıklarını tedavi ettiği bilinmektedir. Özellikle sedef hastalığı için “balıklı kaplıca” denen tesisler kurulmuştur ve çok sayıda sedef hastalığından muzdarip kişiler, buralarda şifa aramaktadır. 

“Kaplıca Tedavisi Kaç Gün Sürer?” sorusuna cevap verirsek; kişilerin hastalık boyutuna ve metabolizmasına göre değişkenlik gösterir. Cilt hastalıkları için yapılan tedaviler ortalama 21 gün sürmektedir.

Cevap bırakın